Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o karcie EKUZ!
2016-07-22 12:15 , Author :

 

 

Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o karcie EKUZ!
Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o karcie EKUZ!
Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o karcie EKUZ!
Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o karcie EKUZ!
 


Przed urlopem za granicą warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która w razie nagłej sytuacji zaoszczędzi niepotrzebnego stresu.

Podczas przygotować do wakacyjnego wyjazdu najczęściej nawet nie przychodzą do głowy myśli o pechowym scenariuszu – przecież to wymarzony, wyczekany urlop i nic złego nie może się wydarzyć. Tymczasem nie raz los bywa złośliwy i właśnie w trakcie zagranicznego wypoczynku daje o sobie znać. Nierzadko okazuje się, że wskutek nagłego zachorowania albo wypadku niezbędna jest pomoc medyczna. Wtedy przyda się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o karcie EKUZ!

 

Karta EKUZ, wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, stanowi potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Co za tym idzie, potwierdza też prawo skorzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej, a także Lichtensteinie, Szwajcarii, Norwegii i Islandii, na takich samych zasadach, jak osoby ubezpieczone w danym kraju.

Jak wejść w posiadanie karty EKUZ? Wniosek o jej wydanie można złożyć osobiście w każdym Oddziale Wojewódzkim NFZ bądź jego delegaturze, a także wysłać faksem, mailem lub tradycyjną pocztą. Formularze są dostępny w placówkach oraz na oficjalnej stronie internetowej funduszu. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Karta wydawana jest całkowicie bezpłatnie i z reguły w dniu złożenia wniosku. Mimo tego w wysokim sezonie turystycznym warto postarać się o dokument z większym wyprzedzeniem.

W razie potrzeby otrzymania pomocy medycznej kartę EKUZ należy możliwie najwcześniej okazać lekarzowi bądź personelowi szpitala. Potrzebny może również okazać się dokument tożsamości.

Trzeba pamiętać, że karta EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów opieki medycznej. Pacjent z własnej kieszeni płaci za transport sanitarny do Polski, w niektórych krajach w pełni odpłatne jest też ratownictwo górskie. W takich przypadkach nie ma możliwości ubiegania się o zwrot kosztów przez NFZ.

Zaleca się zatem, by przed urlopem wykupić dodatkową, prywatną polisę turystyczną, pokrywającą koszty świadczeń, których w danym państwie nie refunduje powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Co prawda w razie braku karty EKUZ zagraniczna służba zdrowia kontaktuje się z NFZ, który wówczas wystawia zastępczy certyfikat. Warto jednak samemu zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo i mieć spokojną głowę na wakacjach. 

Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o karcie EKUZ!

 

źródło zdjęć: http://turystycznapolisa.pl/; https://wakacyjnapolisa.pl/

 

 
 

 

 


 


Comments (0)

 
 

Zobacz podobne

Co załatwić przed wyjazdem zagranicę? [INFOGRAFIKA]

Co załatwić przed wyjazdem zagranicę? [INFOGRAFIKA]

Z zagranicznym wyjazdem wiąże się wiele przygotowań, bieganiny i stresu. Nasza lista szybko przypomni, co jeszcze powinieneś załatwić.

Urlop w namiocie, czyli co zabrać na biwak

Urlop w namiocie, czyli co zabrać na biwak

Aby biwak był przyjemnym i pozbawionym stresu odpoczynkiem, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Co więc zabrać ze sobą?

Mowa gestów – jakich zachowań unikać w Europie?

Mowa gestów – jakich zachowań unikać w Europie?

Kilka słów o tym, jakich gestów i zachowań unikać podczas zagranicznych podróży, by niepotrzebnie nie ściągnąć na siebie kłopotów.

Promile w UE. Ile możesz wypić w Bułgarii?

Promile w UE. Ile możesz wypić w Bułgarii?

Sprawdź, jakie maksymalne limity ilości alkoholu we krwi obowiązują w poszczególnych europejskich krajach.

Gdzie w Europie z paszportem?

Czy do Chorwacji trzeba mieć paszport?

Układ z Schengen daje obywatelom Unii Europejskiej pewną swobodę w podróżowaniu. Są jednak w Europie wyjątki, gdzie należy okazać się paszportem.

Albańskie leki

Euro czy leki? Jaka waluta w Albanii?

Podpowiadamy, jaka forma płatności w Albanii, ciepłym i nieco zapomnianym kraju Europy, będzie najkorzystniejsza.

Aplikacje na wakacje

Aplikacje na wakacje

To, że wszelkie mapy i przewodniki odchodzą do lamusa, nie jest żadną tajemnicą. Nowoczesna technika oferuje turystom dużo łatwiejsze rozwiązania.

Euro czy kuny w Chorwacji?

Euro czy kuny? Jaka waluta na Chorwacji?

Wielu turystów przed wyjazdem do Chorwacji staje przed problemem, jaką walutę zabrać ze sobą: kuny czy euro? A może karta? Jak najkorzystniej płacić?

 

Nowości w przewodniku

Trendy w turystyce – wakacje 18  i z dziećmi

Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi

Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Co nas skłania do podróżowania?

Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]

Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.

Trwa ładowanie danych
Searching...