Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl
 
od 3 września w Noclegi.pl
 
ZOBACZ NOWĄ STRONĘ »

 

Toruń – miasto piernika i Kopernika
2016-08-30 11:08 , Author :

 

 

Toruński ratusz
Toruń
Pomnik Mikołaja Kopernika
Krzywa Wieża
Planetarium
Żywe Muzeum Piernika
 


Są trzy rzeczy, które nierozerwalnie wiążą się z Toruniem: gotyk, Kopernik i pierniki. Proponujemy miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć.

W Toruniu zwiedza się przede wszystkim jego najstarsze części, czyli Średniowieczny Zespół Miejski. W jego skład wchodzą: Stare Miasto, Nowe Miasto oraz Zamek Krzyżacki. Ponieważ na tym obszarze zachowało się wiele gotyckich zabytków, Toruń nazywany jest często „Małym Krakowem” czy „Krakowem Północy”. Trzeba tam się znaleźć, by zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca.

Wycieczkę zaczynamy więc od Rynku Staromiejskiego. To tam skupia się najwięcej budowli z charakterystycznej pomarańczowej cegły. Toruńska Starówka wyszła nietknięta z wojennej zawieruchy, toteż wielowiekowe budynki są autentyczne i wyśmienicie zachowane – z tego powodu od 1997 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Toruń

 

Ze względu na rozmiary i ilość obiektów wartych poświecenia uwagi, przechadzka po Starym Mieście to niekończący się spacer od świątyni do świątyni, od pomnika do pomnika, od kamienicy do kamienicy – a te są naprawdę piękne i wyjątkowe. Każde miejsce opowiada inna historię z dziejów miasta, kryje niewidoczne na pierwszy rzut oka skarby, dlatego chcąc poznać wszystko, co najciekawsze, zbyt szybko Rynku nie opuścimy.

To, czego nie wolno pominąć, to na pewno Ratusz Staromiejski z dużym dziedzińcem, gdzie często odbywają się różnego rodzaju wystawy. Warto zmobilizować siły i wspiąć się na ratuszową wieżę, skąd rozciąga się panorama miasta – idealna miejscówka do zrobienia pocztówkowego zdjęcia.

Koniecznie trzeba też przywitać się z najwybitniejszym torunianinem – tym, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Jego pomnik dumnie stoi na cokole u stóp ratusza. Nieopodal znajduje się też Dom Mikołaja Kopernika, w którym wielki astronom najprawdopodobniej przyszedł na świat. Wnętrze kryje obecnie muzeum poświęcone uczonemu.

Pomnik Mikołaja Kopernika

 

Zatem widzieliśmy już gotyckie budowle, odwiedziliśmy Kopernika – do kompletu brakuje nam tylko pierników. Nie można wycieczki po Toruniu uznać za w pełni udaną bez skosztowania tych wyrobów. A miejsc, by to uczynić, jest bez liku. Mieszkańcy miasta piernikom poświęcili osobne muzeum, mnóstwo sklepów, Piernikową Aleję Gwiazd, plac zabaw z piernikowymi zjeżdżalniami oraz Święto Piernika. Dużym zainteresowaniem cieszy się Żywe Muzeum Piernika, gdzie prócz zapoznania się z historią jednego z toruńskich symboli, zwiedzający mają niepowtarzalną okazję, by samodzielnie wykonać katarzynki! Choćby nie wiadomo jak bardzo się starać, w Toruniu nie ucieknie się od korzennych przypraw, miodu i piernikowych serc.

Żywe Muzeum Piernika

 

Będąc w Muzeum Piernika, już całkiem niedaleko do kolejnej toruńskiej atrakcji. Mowa o Krzywej Wieży. Baszta, odchylona od pionu o 146 cm, sprawia wrażenie, jakby za chwilę miała runąć. Tymczasem trwa w takiej pozycji od setek lat, a dziś służy mieszkańcom miasta i turystom jako swego rodzaju wykrywacz kłamstw – kto nie utrzyma równowagi, stojąc piętami i plecami przyległymi do pochyłej ściany, musi mieć jakieś grzeszki na sumieniu.

Krzywa Wieża

 

Warto opuścić na chwilę klimat średniowiecznego, piernikowego grodu i zobaczyć coś zupełnie z innej beczki. Dobrą propozycją będzie wizyta w Planetarium. Seanse astronomiczne i niezwykłe interaktywne wystawy przeniosą do wnętrza Ziemi, do świata gwiazd, planet i komet – świata Mikołaja Kopernika.

Planetarium

 

Dla odprężenia dobrze wybrać się na spacer brzegiem Wisły. Idealny do tego wydaje się być Bulwar Filadelfijski, nazwany tak na cześć miasta partnerskiego – Filadelfii (tam z kolei jest plac nazwany Trójkątem Toruńskim). Wyruszają stąd statki na wycieczki po Wiśle, podczas których oglądamy miasto z zupełnie innej perspektywy.

Toruń jest miastem na tyle bogatym w ciekawe miejsca związane z historią, że może nie starczyć dnia, weekendu, a nawet tygodnia, by poznać wszystkie jego tajemnicze zakamarki. Pozostaje więc wracać i wciąż odkrywać Toruń na nowo.


Źródło zdjęć : http://www.torun.pl/pl/; http://www.planetarium.torun.pl/

 
 

 

 


 

 


 


Comments (0)

 
 

Zobacz podobne

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Energylandia

TOP 8 miejsc na wycieczkę z dziećmi

Wielkimi krokami zbliża się lato, a wraz z nim wyczekane wakacje. Wybraliśmy 8 wyjątkowych miejsc na wycieczki, by urozmaicić dzieciom wakacyjny czas.

 

Nowości w przewodniku

Trendy w turystyce – wakacje 18  i z dziećmi

Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi

Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Co nas skłania do podróżowania?

Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]

Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.

Trwa ładowanie danych
Searching...