Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Pomnik Władysława Orkana
2009-09-30 12:24

 

Stojący przed ratuszem pomnik tego piewcy podhalańskiej ziemi został odsłonięty 8 lipca 1934 roku.

 
Powstał dzięki uczestnikom XVIII Zjazdu Podhalan i ofiarodawcom ze Związku Podhala z Ameryki Północnej. W uroczystościach brała udział sędziwa matka poety, Katarzyna Smaciarzowa Smreczyńska. Twórcą pomnika był artysta plastyk z Nowego Targu Stanisław Marcinów.
 
 
5797
 
 
Warto w tym miejscu przybliżyć postać tego wielkiego miłośnika Gorców. Urodził się 27.XI. 1875 roku w Porębie Wielkiej, w biednej, góralskiej rodzinie.Właściwie nazywał się Franciszek Salezy Smaciarz, a w roku 1898 zmienił nazwisko na Smreczyński. Swoje utwory podpisywał natomiast pseudonimem Władysław Orkan. Uczęszczał do szkoły w Porębie, a następnie do szkoły prowadzonej przez cystersów w Szcyrzycu. Po jej ukończeniu naukę kontynuował w gimnazjum św. Jacka w Krakowie. To tutaj po raz pierwszy w roku 1898 wydał swoje "Nowele" i powieść "Nad urwiskiem". W latach 1900-1903 powstały jego największe dzieła, takie jak: "Komornicy", "W roztokach", "Franek Rakoczy" i inne. W utworach tych oddał nie tylko piękno gorczańskiego świata, ale również opisał tutejsze ciężkie i twarde życie. Orkan kochał tą ziemię, służył jej nie tyko piórem. Od 1919 roku został przewodniczącym Związku Podhalan i opracował "Wskazania dla synów Podhala". Włączył się także do starań o odzyskanie dla Polski Spisza i Orawy.

Władysław Orkan zmarł w Krakowie 14.V. 1930 roku a pochowany został na słynnym cmentarzu zasłużonych w Zakopanym, tzw. Pęksowym Brzyzku. Jego imieniem nazwano schronisko na Turbaczu, który tak ukochał. 

 

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Kościół św. Anny i c...

Modrzewiowy kościółek św. Anny znajduje się na wyniosłym wzgórzu, na którym usytuowano też cmentarz.

- tuż obok

Kościół św. Katarzyn...

Pierwsza wzmianka o kościele parafialnym pochodzi z roku 1326.

- tuż obok

Kapliczka św. Jana K...

Stoi na placu przy Ratuszu, w sercu miasta.

- tuż obok

Rynek i ratusz

Nowy Targ posiada jak przystało na miasto żyjące z handlu duży rynek.

- tuż obok

Kościół Najświętszeg...

Nie jest to tak sędziwa budowla jak wymienione wyżej, ale nie sposób go nie opisać, jest bowiem najwyższą budowlą Nowego Targu.

- tuż obok

Budynek Sokoła

Przed wybuchem I wojny światowej budynek ten był siedzibą Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".

- tuż obok
Trwa ładowanie danych
Searching...